aktualności

Tatrzańska Świątynia Lodowa

Data: 18 grudnia 2014, Czwartek

W dniu dzisiejszym - 18 grudnia 2014 roku o godz. 17.00, w samym sercu słowackich Wysokich Tatr otwarta zostanie Lodowa Bazylika. Uroczyste otwarcie połączone będzie z musicalem Romeo i Julia.

Tatrzańska Świątynia Lodowa zbudowana została na Hrebienoku (Siodełko) koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m. Budowa Bazyliki trwała 14 dni. Projekt został realizowany po raz drugi przez siedmiu artystów pod kierownictwem czeskiego rzeźbiarza Františka Bálka, który w ubiegłym roku w lodowej świątyni zorganizował swój nietypowy ślub. Do budowy wykorzystanych zostało 47,5 ton surowego lodu w postaci 380 wielkich bloków o wadze 125 kg każdy, które zostały zamienione na przepiękną bazylikę lodową. W tym roku lód do budowy świątyni pochodzi z Belgii (ubiegłoroczny pochodził z Polski). Tegoroczną nowością w bazylice będą kolorowe witraże, wykonane przez znanego słowackiego artystę, fotografa, malarza, rzeźbiarza i muzyka Viktora Freša, które upiększą lodową świątynię.

Ubiegłej zimy lodowa świątynia była największą atrakcją sezonu zimowego w Wysokich Tatrach, odwiedziło ją ponad 100 tysięcy osób. Przez 82 dni zachwycała turystów odwiedzających Tatry i stała się hitem sezonu zimowego. Realizatorzy projektu zamierzają powtórzyć ten sukces, dlatego w tym roku zbudowali jeszcze większą i piękniejszą świątynię. Wykonane zostało również specjalne zadaszenie chroniące świątynię przed kapryśną aurą.

Podobnie jak w poprzednim sezonie zimowym w tatrzańskiej świątyni lodowej organizowane będą koncerty, śluby i spotkania. W każdą niedzielę o godz. 15.30 odbywać się będą przedstawienia aktorów z Teatru Nowa Scena z Bratysławy. W najbliższą niedzielę 21 grudnia w lodowej świątyni zapalone zostanie Światełko Betlejemskie.

Wstęp do lodowej bazyliki jest bezpłatny. Otwarta dla zwiedzających będzie codziennie do marca 2015 r. Na Hrebienok, gdzie zbudowano lodową świątynie, można dotrzeć kolejką naziemną ze Starego Smokovca lub na piechotę oznakowanym szlakiem turystycznym. Z Hrebienoka można zjechać do Smokowca także na sankach po najdłuższej - liczącej 2,6 kilometra - trasie saneczkowej na Słowacji. Więcej informacji na źródło: Słowackie Centrum Turystyki www.regiontatry.sk oraz www.vt.sk.


źródło: Słowackie Centrum Turystyki slovakia.travel

« powrót

galeria zdjęć

zobacz także

dołącz do nas!