aktualności

Na Słowację - tylko z aktualnym badaniem

Data: 9 listopada 2020, Poniedziałek

Ruch osobowy między Polską a Słowacją odbywa się bez kontroli granicznych, wszystkie przejścia graniczne są czynne, nie ma konieczności odbycia kwarantanny, ale niezbędne jest posiadanie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19.

Od października władze Republiki Słowackiej wprowadziły stan nadzwyczajny na terytorium całego kraju. Na terytorium Słowackiej obowiązują ograniczenia swobody przemieszczania się, które dotyczą również obywateli polskich.

Osoby przekraczające granicę muszą się liczyć z kontrolą posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19. Od dziś (9 listopada br.) zwolnieni z tego obowiązku są kierowcy transportu towarowego i osobowego pod warunkiem opuszczenia terytorium Republiki Słowackiej w nieprzekraczalnym czasie 48 godzin od momentu wjazdu.

Cudzoziemcy (w tym obywatele Polski i innych krajów UE) przebywający w ciągu 14 poprzednich dni w krajach, które nie zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem (m.in. Belgia, Chorwacja, Czarnogóra, Republika Czeska, Francja, Hiszpania, Holandia, Malta, Portugalia, Rumunia, Serbia i Ukraina) mogą wjechać na terytorium Republiki Słowackiej przez przejścia graniczne z Austrią, Czechami, Polską i Węgrami oraz w lotniczych przejściach granicznych na Słowacji, a przy wjeździe muszą przedłożyć potwierdzenie negatywnego wyniku testu na COVID-19 (nie starsze niż 72h) lub pozostawać w domowej kwarantannie (obowiązkowa rejestracja na stronie https://korona.gov.sk/ehranica/) do momentu uzyskania potwierdzenia negatywnego wyniku testu na COVID-19 (lub nie dłużej niż 10 dni w przypadku braku wyniku testu). W przypadku przyjazdu z państwa spoza UE istnieje konieczność poczekania na negatywny wynik testu.

Tranzyt przez Słowację w okresie od 9 listopada do 15 listopada br. jest możliwy pod warunkiem posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR (tłumaczenie zaświadczenia na język słowacki nie jest wymagane, jeśli test był wykonany w tym okresie), z wyłączeniem kierowców transportu towarowego i osobowego pod warunkiem opuszczenia terytorium Republiki Słowackiej w nieprzekraczalnym czasie 48 godzin od momentu wjazdu.

W godzinach od 1.00 do 5.00 w nocy powyższe zaświadczenie nie jest wymagane.

W przypadku naruszenia aktualnych zasad wjazdu lub tranzytu należy liczyć się z możliwością ukarania mandatem w wysokości do 1659 EUR.

Szczegóły związane z wjazdem lub tranzytem przez Słowację znajdziecie Państwo na Rządowej stronie.

opr. s/

« powrót

zobacz także

dołącz do nas!