Nadprzewodzący materiał odpycha pole magnetyczne a ferromagnetyczna warstwa przyciąga go ponownie. Rezultatem tego procesu jest zerowego pola magnetycznego wewnątrz rurki bez jakichkolwiek zniekształceń wokół niego. Metalowy przedmiot, który jest położony wewnątrz rurki jest więc niewidzialny dla magnesu.
To jest pierwsze eksperymentalne potwierdzenie możliwości tzw. płaszcza magnetycznej niewidzialności. Aby eksperyment można było wykonać rurka musi być schłodzona azotem do -195 stopni Celsjusza. Taka temperatura jest potrzebna dla materiałów nadprzewodzących do osiągnięcia pożądanych właściwości.
Badania te mogą mieć praktyczne zastosowanie w medycynie, na przykład - u osób z rozrusznikiem serca lub implantu ślimakowego, którzy muszą wykonać rezonans magnetyczny.
turystyka
- Hotele
- Pensjonaty
- Kwatery prywatne
- Restauracje
- Pizzerie
- Aquaparki
- Baseny termalne
- Ośrodki narciarskie
- Ranczo
- Atrakcje turystyczne
- Camping
- Przewodnicy

katalog firm
- Hotele
- Pensjonaty
- Kwatery prywatne
- Restauracje
- Pizzerie
- Aquaparki
- Baseny termalne
- Ośrodki narciarskie
- Ranczo
- Atrakcje turystyczne
- Camping
- Przewodnicy
- Przemysł
- Budownictwo
- Motoryzacja
- Finanse i ubezpieczenia
- Komputery i Internet
- Nieruchomości
- Transport i spedycja
- Maszyny transportowe
- Sport
- Dom i ogród
- Medycyna i zdrowie
- Edukacja i szkolnictwo
- Handel
- Gastronomia


aktualności
Magazyn Science opublikował wyniki badań słowackich naukowców
Data: 28 marca 2012, Środa
Zespół naukowców z Instytutu Elektrotechniki, Słowackiej Akademii Nauk (SAV), na czele z Fedorem Gömöry wykonał urządzenie, które pozwala ukrywać obiekty przed polem magnetycznym.
Jest to rurka o średnicy 13 mm i długość 12 mm składa się z warstw nadprzewodzących i materiałów ferromagnetycznych. Słowaccy eksperci dokonali tego odkrycia wspólnie z naukowcami z Universitat Autonoma de Barcelona, a wyniki ich badań opublikowane zostały w prestiżowym magazynie Science.