aktualności

Czwartek, 17.6.2021

Preszowski region na dwóch kółkach - trasa EuroVelo 11

Region atrakcyjny turystycznie przez cały rok i mnóstwo wrażeń czekających na wszystkich odwiedzających.

czytaj więcej »

Poniedziałek, 14.6.2021

Dziś mecz Polska - Słowacja

Już dziś o 18:00 na stadionie w Petersburgu, niegdysiejszej stolicy Rosji, w pierwszej kolejce fazy grupowej Euro 2020 zmierzą się futbolowe reprezentacje Polski i Słowacji.

czytaj więcej »

Niedziela, 13.6.2021

Od wtorku szlaki w słowackich Tatrach będą otwarte

Słowacja, ze względów bezpieczeństwa co roku zimą zamyka szlaki turystyczne w Tatrach. Zostają one ponownie otwarte w połowie czerwca, czyli już w najbliższy wtorek, jednak zima nadal tam trwa.

czytaj więcej »

Środa, 2.6.2021

Jedziesz na Słowację? Od 31 maja zaszczepieni i ozdrowieńcy mogą wjechać bez kwarantanny

Słowacja wprowadziła tzw. semafor turystyczny regulujący zasady wjazdu i powrotu na jej terytorium. Aktualnie Polska jest w grupie zielonej, dla której obowiązują prostsze zasady przekraczania granicy.

czytaj więcej »

Poniedziałek, 31.5.2021

Polsko - słowackie Święto Konia - kolejna odsłona (film)

Niedawno Powiatowe Centrum Kultury w Nowym prezentowało film o podkuwaniu koni. Kolejną odsłoną projektu pt.: "Polsko - słowackie święto konia" jest film prezentujący budowę pojazdu konnego jakim są sanie konne.

czytaj więcej »

Środa, 19.5.2021

Powódź w słowackich tatrach

Słowacja walczy ze skutkami ulewnych opadów deszczu. Niedaleko za południową granicą wody wylały z rzek na pola i ulice małych miejscowości.

czytaj więcej »

Poniedziałek, 3.5.2021

Polsko - słowackie Święto Konia (film)

W ostatnich latach Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu zrealizowało kilka filmów o ginących tradycyjnych rzemiosłach. Jeden z nich pokazuje, jak buduje się instrumenty pasterskie. Drugi dotyczy budowy dud podhalańskich. Tym razem powstał film mający za zadanie pokazać i przypomnieć ginący zawód jaki wiąże się z podkuwaniem koni.

czytaj więcej »

Sobota, 1.5.2021

Muzea Otwarte - podsumowanie dwóch lat projektu

W piątek 23 kwietnia odbyło się spotkanie partnerskich instytucji w ramach polsko-słowackiego projektu "Muzea Otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko – słowackiego".

czytaj więcej »

Wtorek, 20.4.2021

Słowacja zmienia decyzję ws. wolnego wjazdu dla zaszczepionych Polaków

Słowacja otworzyła m.in. hotele, ośrodki narciarskie, sklepy i baseny, ale nie poluzowała zasad wjazdu dla obcokrajowców. Smuci to także mieszkańców naszego regionu, którzy wobec ograniczeń w Polsce, planowali spędzić majówkę na Słowacji.

czytaj więcej »

Piątek, 16.4.2021

Słowacja znosi część obostrzeń

Jak poinformował były premier, a obecnie minister finansów Igor Matovicz - od poniedziałku Słowacja odchodzi od części restrykcji związanych z koronawirusem. Od 19 kwietnia nasi południowi sąsiedzi otwierają hotele, pensjonaty, zakłady usługowe, sklepy oraz kościoły. Nieczynne pozostaną restauracje.

czytaj więcej »

dołącz do nas!