aktualności

Środa, 8.2.2012

Warunki narciarskie

Warunki narciarskie na Słowacji są bardzo dobre. Na stokach narciarskich znajduje się wystarczająca pokrywa śniegowa do uprawiania sportów zimowych, w niżej położonych miejscach leży od 30 do 40 cm śniegu, ale w większości ośrodków narciarskich pokrywa śniegowa wynosi od 50 do 90 cm. Miejscami leży ponad metr śniegu np. na Orawie, we Wysokich i Zachodnich Tatrach. Śnieg jest twardy – zmarznięty albo proszkowy. Pogoda w górach na ten moment jest pochmurna i temperatura jest wyraźnie pod zerem.

czytaj więcej »

Wtorek, 7.2.2012

Słowak Tomko został przewodniczącym Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

Słowacki sędzia Peter Tomko w poniedziałek został wybrany na nowego prezesa Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Hadze. Poinformował o tym MTS, który jest najwyższym organem sądowym ONZ, decydującym w sporach między państwami. Tomko (55 lat) na szczyt międzynarodowego sądu zastąpił Japończyka Hisashi Owada. Nowym wiceprzewodniczącym MTS został Meksykanin Bernardo Sepúlveda Amor. Kadencja każdego trwa trzy lata.

czytaj więcej »

Poniedziałek, 6.2.2012

Akcja ratownicza w jaskini w Tatrach

Dwudziestu słowackich ratowników pomagało rannemu czeskiemu grotołazowi, który w sobotę utknął na głębokości 1 km w jaskini Javorinka w Tatrach Wysokich. Mężczyzna podczas wspinaczki uszkodził prawą nogę do tego stopnia że nie był wstanie kontynuować wyjścia z jaskini o własnych siłach. Pomoc wezwał jego kolega a dwóch pozostałych zostało z nim. Akcja ratownicza trwała 14 godzin i była bardzo skomplikowana. Rannego Czecha przetransportowano do szpitala w Popradzie.

czytaj więcej »

Piątek, 3.2.2012

Krytyczna sytuacja w popradzkim regionie

Krytyczna staje się sytuacja z dostawami wody pitnej na Spiszu. Podtatrzańskie Przedsiębiorstwo wodociągowe przestrzega odbiorców wody w regionach Poprad, Keżmarok, Stara Lubownia, Lewocza, Spiska Nowa Wieś oraz Gelnica, że z powodu niskiego poziomu wody oraz ekstremalnych mrozów mogą wystąpić przerwy w dostawie pitnej wody w całym regionie działalności przedsiębiorstwa.

czytaj więcej »

Środa, 1.2.2012

Dworce kolejowe będą otwarte całą dobę

Ze względu na bardzo niskie temperatury Zarząd Słowackich Kolei (ZSR) zdecydował, że w celu ochrony zdrowia i życia podróżujących, wybrane dworce kolejowe będą czynne całą dobę do odwołania. W całej Słowacji pozostanie otwartych przez całą dobę prawie 50 dworców w kilku miastach. W celu utrzymania czystości i porządku oraz zapewnienia bezpieczeństwa ludzi na dworcach, również policja będzie ściślej współpracować z ZSR. Koleje wezwały ludzi aby w tej nadzwyczajnej sytuacji byli wobec siebie bardziej wyrozumiali i utrzymywali czystość i porządek.

czytaj więcej »

Wtorek, 31.1.2012

Eurolot wprowadza dodatkowe rejsy

W zwiazku z duzym zainteresowaniem w okresie ferii zimowych lotami z Gdanska do Popradu - EUROLOT www.eurolot.com uruchamia dodatkowe rejsy sobotnie z Gdanska. Rejsy te odbeda sie w dniach 4 stycznia oraz 11 lutego. Z Gdanska, dodatkowy samolot bedzie startowal o godzinie 9:00 (rejs K2103), by na tatrzanskim lotnisku Poprad pojawic sie o 10:45. W drogę powrotna uda sie o godzinie 11: 30 (rejs K2104), w Gdansku ladujac o 13:15.

czytaj więcej »

Poniedziałek, 30.1.2012

Pierwsza ofiara mrozów na Słowacji

Na północy i wschodzie Słowacji dzisiaj zanotowano średnie temperatury od - 15 °C do - 22 °C. Tęgi mróz pod Tatrami zaczyna zbierać śmiertelne żniwo. W Nižnej Šuňave, okres Poprad znaleziono wyziębionego mężczyznę. Niestety lekarzom nie udało się go uratować. W okolicy Popradu temperatura w nocy i rano spadła grubo poniżej - 20°C.

czytaj więcej »

Piątek, 27.1.2012

W słowackiej części Tatr zginął polski snowboardzista

Jak informuje słowacka Horska Slużba do śmiertelnego wypadku doszło w rejonie Chopoka, poza wyznaczonym szlakiem narciarskim. Zginął niespełna 40-letni Polak. Snowboardzista uderzył głową w skały. Nie miał kasku. Pomoc wezwał jego kolega. Okoliczności zdarzenia zbada słowacka policja.

czytaj więcej »

Czwartek, 26.1.2012

Szokująca aukcja

Złowrogo wyglądający obraz nazistowskiego dyktatora Adolfa Hitlera po raz pierwszy od czasu jego namalowania 100 lat temu, został wystawiony na aukcji. Ten obraz sprzedaje dom aukcyjny na Słowacji. Jego cena wywoławcza to 10 tysięcy euro. Dzieło pod tytułem Morski nokturn Hitler namalował w roku 1913 a na aukcji znalazł się dzięki rodzinie pewnej słowackiej kolekcjonerki.

czytaj więcej »

Środa, 25.1.2012

Rodzice i dzieci uciekały z lodowiska walcząc o życie

Dramat ze szczęśliwym zakończeniem przeżyło ponad sto dzieci i ich rodziców podczas przedwyborczego mityngu partii SAS na stadionie hokejowym Hotelu Altis w Námestovie w niedzielę 22 stycznia. Z nieznanych jeszcze przyczyn, zawalił się sufit lodowiska. Tony metalu i materiału izolacyjnego spadające na lód zmusił młodych sportowców, wśród których był Richard Zedník, bardzo znany słowacki hokeista, do szybkiej ucieczki. W walce o życie decydowały dosłownie sekundy.

czytaj więcej »

dołącz do nas!