aktualności

Wtorek, 6.12.2011

Słowaccy policjanci będą prowadzić antynarkotykowe kontrole

Właśnie został ogłoszony przetarg na dostawę urządzeń do wykrywania narkotyków. Urządzenia te mają sprawdzać narkotyki u podejrzanej osoby ze śliny. Policjanci będę mogli wychwycić tych kierowców którzy prowadzą pod wpływem narkotyków. W okresie czterech lat ministerstwo ma zakupić 130 tysięcy sztuk jednorazowych testów i około 200 sztuk urządzeń.

czytaj więcej »

Poniedziałek, 5.12.2011

TRNAVA – Trwa właśnie Jarmark Bożonarodzeniowy.

Na trnawskim rynku rozłożyło swoje stanowiska dziewięćdziesięciu sprzedawców. Pod wielkim namiotem są usytuowane wszelkiego rodzaju napoje, więc nikogo nie zaskoczy brzydka pogoda. Przewidzianych jest ponad 30 koncertów. Wśród nowości będą dwie „zabíjačky” czyli ubój świni, konkurs w gotowaniu kapustnice i pieczenie byka. Jarmark potrwa do 31.12 i zakończy go zabawa sylwestrowa i pokaz sztucznych ogni.

czytaj więcej »

Sobota, 3.12.2011

Kryzys zażegnany

Dzisiaj późnym popołudniem na kolejnym spotkaniu przedstawicieli protestujących lekarzy i rządu doszło do porozumienia, które oznacza że lekarze od poniedziałku wracają do pracy w szpitalach.

czytaj więcej »

Piątek, 2.12.2011

Słowacy też będą mieć dowody osobiste z chipem

Słowacki rząd pracuje właśnie nad ustawą, która umożliwi wydawanie dowodów osobistych z chipem. Prawdopodobnie ustawa wejdzie w życie od następnego roku. W chipie będą zapisane wszystkie dane, które zawiera standardowy dowód osobisty czyli imię, nazwisko, adres zameldowania, datę urodzenia i dodatkowo grupę krwi oraz wykształcenie.

czytaj więcej »

Czwartek, 1.12.2011

Dalej trwa stan krytyczny w słowackiej służbie zdrowia

Pomimo następnego 9-cio godzinnego spotkania przedstawicieli protestujących lekarzy i rządu nie udało się dojść do porozumienia w sprawie podwyższenia wynagrodzeń. Od dzisiaj są ważne wypowiedzenia 1200 lekarzy. To i tak połowa, ponieważ wstępnie wypowiedzenia złożyło 2439 lekarzy z 7000 pracujących w słowackiej służbie zdrowia.

czytaj więcej »

Wtorek, 29.11.2011

Stan wyjątkowy w 15 szpitalach

Zaostrza się protest lekarzy na Słowacji. Pierwszego października wypowiedzenia złożyło 2400 lekarzy żądając podwyższenia wynagrodzenia do tej pory wypowiedzenia wycofało tylko 400 lekarzy.

czytaj więcej »

Poniedziałek, 28.11.2011

Wielki pożar lasu w okolicy Popradu

Osiem jednostek Straży Pożarnej z Popradu i miejscowości Spišské Bystré a Kravian gaszą pożar lasu, który wybuchł wczoraj późnym popołudniem. Strażacy zgłoszenie przyjęli około godziny 18:00 i od tej pory walczą z pożarem, który rozprzestrzenił się na obszar od 50 do 80 hektarów.

czytaj więcej »

Piątek, 25.11.2011

Wzmożone kontrole policji

Dzisiaj na całym terenie Słowacji będą wzmożone kontrole policji która będzie pilnowała bezpieczeństwa i płynności w ruchu drogowym. Do akcji zostało włączonych 209 jednostek policji.

czytaj więcej »

Czwartek, 24.11.2011

Startuje sezon narciarski na Słowacji

W piatek 25.11. startuje sezon narciarski na Słowacji. Jako pierwszy startuje w ośrodek Rohace - Spalona Dolina. Jazda na nartach w piątek gratis. Więcej na http://www.tatrawestsro.sk/ W sobotę 26.11. uruchamiają wyciągi narciarskie w ośrodku ParkSnow Donovaly. Więcej na http://www.parksnow.sk/zima/pl/index.php

czytaj więcej »

Czwartek, 24.11.2011

BRATYSŁAWA. Jarmark Bożonarodzeniowy już w piątek

W piątek 25.11. w Bratysławie zacznie się Jarmark Bożonarodzeniowy, który potrwa do 23.11. i zapoczątkuje serię jarmarków które potrwają aż do 6.1. Na 84 straganach możemy wypróbować warzone wino, kiełbaski, smaczne dania i ciepłe napoje. Jak również mnóstwo drobności które możemy przeznaczyć na prezenty dla rodziny. 4 stragany będą przeznaczony również dla organizacji charytatywnych.

czytaj więcej »

dołącz do nas!